Trapezoidal TBM Segment Kalıpları

Trapezoidal segment, her türlü tünel içinde kullanılabilen 6+0, 8+0 şeklinde tasarlanan kilit taşsız segment türüdür.

Bu tür segment kalıpları her çapta ve makine özelliklerine göre uygun segment boyları ve değişen et kalınlıklarında (Zemin formasyonuna göre et kalınlıkları değişmektedir.) tarafımızdan tasarlanır ve imal edilir.

Bu sistemde her halka istikrarlı ve taşıyıcı görev üstlenir. Son segment taşının takılmasıyla ring tamamlanarak tünel iç desteği sağlanır.

Bu kalıpları imal etmek için tünel içinde her çaptaki kurbu dönebilecek şekilde A, B, C olarak üç farklı segment tasarımı yapılır ve bu tasarıma uygun kalıplar tarafımızdan imal edilir. A, B ve C segmentleri sağlı sollu birleştirilerek bir ring oluşturma imkânı sağlar. Bu da tünel imalatında sadeliği ve hızı ön planda tutar. Firmamız ayrıca kendi deneyimlerine dayanarak tünelde doğrusal bölümler için lego türünde bir segment tasarımı geliştirmiştir. Bu segmentin özelliği, 6 adedin birleşmesiyle bir ring oluşturmasıdır ve bu ring doğrusal bölümlerde sıralama olmadan dizmeyi sağlamaktadır. Bu tür ek segment kalıbını tarafımıza ürettirmek tünel imalatçısı için stok kolaylığı sağlamakta ve tünel içindeki imalat hızını arttırmaktadır.

Talep üzerine özel ürettiğimiz segment kalıplarında firmamızın geliştirdiği, segmentin kalıp içinden otomatik olarak çıkmasını sağlayan kalıp modellerimizde mevcuttur.

Firmamız tünel deneyimlerine dayanarak müşterilere trapezoidal segment kalıbını önermektedir.